بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/03/07 - 08:30
  • - تعداد بازدید: 84
  • - تعداد بازدیدکننده: 83
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد؛

ضرورت مشارکت نخبگان در حکمرانی و تصمیم سازی کشور

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان بر ضرورت مشارکت نخبگان در حکمرانی و تصمیم سازی و تولید کشور تأکید کرد.

دکتر یاسین کیخا ظهر یکشنبه در آیین افتتاحیه اولین رویداد گفتاورد ملی نخبگان در دانشگاه اراک، اظهار کرد: در دولت مردمی سیزدهم از سوی شهید آیت الله رئیسی در اسفند سال ۱۴۰۰ مصوبه ای در شورای وزیران مورد تایید و تصویب قرار گرفت که جذب نخبگان را در دستگاه های اجرایی تسهیل کرد.

وی افزود: تنها نهادی که در کشور به غیر از مسیر آزمون استخدامی، می تواند فرد را برای جذب رسمی در دولت معرفی کند بنیاد ملی نخبگان است و این ظرفیت بواسطه همین مصوبه ایجاد شد که از اقدامات آیت الله رییسی بود.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه دولت اراده کرد که نخبگان را در حکمرانی و مسیر تعالی پرورش و تقویت کند، تصریح کرد: در دولت سیزدهم ۳ نشست هیات امنای بنیاد نخبگان برگزار شد اما در دولت قبل حتی یک نشست بنیاد ملی نخبگان هم انجام نشد.

اعطای بورس تحصیلی به نخبگان ساکن در مناطق محروم

کیخا با اشاره به جایزه بورس دانا بیان کرد: یکی از موضوعاتی که توسط رئیس جمهور دنبال می شد اعطای بورس تحصیلی به نخبگانی بود که در مناطق محروم زندگی می کردند و حمایت نمی شدند و بنیاد موظف شد این افراد را به کمک بنیادهای استانی شناسایی و حمایت کند.

وی اضافه کرد: قرار بود در گفتاورد ملی نخبگان افراد برگزیده نهایی بی واسطه به صورت مستقیم ایده و خواست خود را با شخص رئیس جمهور مطرح کنند که این خواسته ریاست جمهوری بود و نشان از اراده حاکمیت برای مطرح شدن نخبگان بود.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ضرورت مشارکت نخبگان در حکمرانی و تصمیم سازی کشور، اضافه کرد: طرح ریزی گفتاورد ملی نخبگان از نیمه اردیبهشت آغاز و مقرر بود در چهار مرحله برگزار شود.

کیخا افزود: اکنون پیش بینی شده ایده ها و طرح ها با کاندیداهای ریاست جمهوری مطرح شوند و این ظرفیت ایجاد شود که فردی که میخواهد در جایگاه ریاست جمهوری بنشیند قضاوت و تحلیل خود را از طرح ها داشته باشد.

وی با اشاره به محور نظام سلامت در این گفتمان اضافه کرد: حدود ۴۰ سال است که کشور درگیر ۳ یا ۴ راه حل اساسی در سطح حکمرانی است که نخبگان در این راستا نگرش های خود را بیان می کنند.

ارائه ۲ رویکرد در حوزه منابع طبیعی

وی تاکید کرد: همچنین در حوزه منابع طبیعی ۲ رویکرد وجود دارد مبنی بر اینکه منابع طبیعی و معادن کشور را در اختیار مجموعه های بزرگ قرار دهیم و مردم به عنوان سهامدار سهیم شوند و از طرفی بهره برداری از منابع طبیعی باید به مردم سپرده شود و فناوری مقیاس پذیر شود.

معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان گفت: قرار است در این گفتاورد فرصتی ایجاد شود و نگرش های متفاوت به یک چالش پیچیده بیان شود و مدیران در واقعی سازی این پاسخ، مشارکت داشته باشند.

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 171655
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید