بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/03/01 - 12:34
  • - تعداد بازدید: 87
  • - تعداد بازدیدکننده: 87
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

دغدغه‌های رئیس‌جمهور شهید برای نخبگان ایرانی/ از تکریم تفکر دانش‌افزا تا بکارگیری توان نخبگان

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی از آغاز فعالیت خود به عنوان رئیس جمهور حمایت از نخبگان، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اکوسیستم نوآوری را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ پیروز شد و دولت او در روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تشکیل شد و از همان زمان توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت از نخبگان و توسعه اکوسیستم نوآوری را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار داد.

او همواره در جلسات خود با مسئولان بنیاد ملی نخبگان تاکید داشت: در شناسایی سرمایه عظیم انسانی، صرفا به این اکتفا نکنید که نخبگان به شما مراجعه کنند، بلکه شما افراد برخوردار از اندیشه، ابتکار و خلاقیت را در محافل علمی شناسایی کرده و آنها را برای فعالیت در بخش‌های دولتی و خصوصی و تبدیل ایده‌هایشان به کار و ثروت دعوت کنید.

سید ابراهیم رئیسی حمایت از تدوین پیش نویس لایحه جامع حمایت از نخبگان برای ارائه به مجلس و پیشنهاد راه اندازی صندوق توسعه اثربخشی مستعدان برتر در این لایحه را مورد حمایت قرار داد و ضمن ایجاد شرایط جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی کشور به منظور حل مسائل اساسی، همکاری دستگاه‌های اجرایی با بنیاد ملی نخبگان را از اولویت‎های کار دولت می دانست.تشکیل هیئت های اندیشه ورز نخبگانی از دیگر اقدامات بنیاد ملی نخبگان است که موتور آن با حمایت رئیس جمهور شهید به حرکت درآمد و رویداد گفتاورد ملی نخبگان در راستای تاکیدات رهبری مبنی بر اجرایی سازی ایده های نخبگانی و ایجاد زنجیره نخبگان و حاکمیت در دستور کار قرار گرفت.

رئیس جمهور بر ضرورت فراهم آوردن زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان به عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف دولت با احصای دقیق آمار نیروهای آماده به کار فارغ التحصیل و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مورد نیاز برای اشتغال آنها تاکید و عنوان می داشت: با توجه به ظرفیت بسیار بالای موجود در حوزه علم و فناوری کشور، هدف‌گذاری در زمینه ایجاد اشتغال باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر رفع کامل مشکل بیکاری فارغ التحصیلان، زمینه برای بازگشت نخبگان در خارج کشور نیز فراهم شود.

رئیس جمهور شهید کشورمان در دوران سه ساله خدمت خود در دولت همواره بر نیاز دولت به کمک مردم و به ویژه نخبگان تاکید ویژه داشت و با تاکید بر ضرورت توجه علما و نخبگان نسبت به شناخت جامعه، نیازها و اقتصائات آن و نقش‌آفرینی برای رفع این نیازها، تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی و مبارزه با کژی‌ها و فسادها را دو وظیفه اصلی این قشر از جامعه می دانست.

او همچنین توجه به توسعه علم و دانش به عنوان یکی از زمینه‌های مصونیت‌بخشی به جامعه در برابر آسیب‌های اجتماعی را مورد اشاره قرار می داد و بر نقش علما، فرهیختگان و نخبگان در این زمینه تاکید موکد داشت.

رئیس جمهور توانایی و دانایی نخبگان را موجب افتخار، عزت و اقتدارآفرینی برای کشور بر می شمرد و خانه، مدرسه، دانشگاه و نظام اسلامی را به عنوان بسترهایی برای رشد و تعالی نخبگان که جایگاه بسیار مهمی در نخبه‌پروری دارند و نقش‌شان در این زمینه مثال‌زدنی است، توصیف می کرد.

دکتر رئیسی هدف از تأسیس بنیاد ملی نخبگان را حمایت و هدایت جامعه نخبگانی کشور عنوان و بیان می داشت: باید با تلاش بیشتر و با استفاده از ظرفیت استعدادهای برتر بتوانیم کشور را به جایگاه رفیع و شایسته خود برسانیم.

رئیس جمهور نخبگان را سرمایه‌هایی بزرگ برای کشور می دانست و تأکید می کرد: این سرمایه باید شناسایی شده، از او صیانت شود و ارتقا یابد چرا که اگر به ارتقای این سرمایه بزرگ و ملی توجه نشود، دچار فرسایش خواهد شد.

دکتر رئیسی نقش‌آفرینی استعدادهای برتر و نخبگان در جامعه در پرتو نعمت خدادادی نخبگی را مورد تأکید قرار می داد و می گفت: یک جلوه از این نقش‌آفرینی حضور در مناصب مدیریتی و اجرایی است، اما باید زمینه برای رشد و تعالی نخبگان فراهم شود تا در عرصه‌های دیگر از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اثربخش باشند.

رئیس جمهور شهید با بیان اینکه جهت حرکت نخبگی باید در جهت مسئله‌شناسی، حل مسئله و پیشرفت کشور باشد، هموار تاکید داشت: نخبگان باید مسائل کشور را بشناسند و بعد از آن در جهت حل مسائل راهکار ارائه دهند. بنیاد ملی نخبگان طرحی نو برای شناسایی نخبگان ارائه کند که مبنای آن مردمی‌سازی شناسایی استعدادها در عمل و نه صرفا در سخن باشد.

رئیسی با تاکید بر اهمیت دانشگاه به عنوان اتاق فکر دولت، وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را موظف کرد با بهره‌گیری از نظرات صاحبنظران و نخبگان، آیین‌نامه ارتقا مرتبه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها را بازنگری و جهت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه کنند.

راه‌اندازی خانه نخبگان و تشکیل پنج میز حول ۵ محور کلیدی اقتصادی در راستای تحقق شعار سال و افزایش تعامل با شورای ایرانیان خارج از کشور با هدف تزریق توان نخبگان ایرانی از دیگر اقدامات مهم در ماه های اخیر بود و اجرای طرح مسیر نخبگی به منظور شناسایی، هدایت فعال نخبگان در مقاطع مختلف و شناسایی اساتید راهبر و شاگردپرور از دیگر اقداماتی بود که در راستای تحقق اهداف دولت و حمایت های بی دریغ دکتر رئیسی به مرحله اجرا رسید و برکات و ثمرات آن بدون شک تا همیشه برای جامعه نخبگانی و در راستای توسعه کشور باقی خواهد ماند.آیت الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا(ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد.


  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 171564
کلمات کلیدی
مدیر مرکزی
خبرنگار

مدیر مرکزی