بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/03/06 - 16:16
  • - تعداد بازدید: 78
  • - تعداد بازدیدکننده: 78
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی:

افزایش استفاده از ظرفیت نخبگان در استان مرکزی

رئیس بنیاد نخبگان استان در آیین افتتاحیه اولین گفتاورد ملی نخبگان در دانشگاه اراک از افزایش استفاده از ظرفیت نخبگان در استان مرکزی خبر داد.

وحید طهماسبی پیش از ظهر امروز در افتتاحیه نخستین رویداد گفتاورد ملی نخبگان که در دانشگاه اراک استان مرکزی برگزار شد با اشاره به حضور نخبگان در فضاهای تصمیم‌سازی جامعه اظهار داشت: رسالت‌ بنیاد ملی نخبگان حضور نخبگان در فضاهای مختلف تصمیم‌سازی و اثربخشی نخبگان در بالاترین سطوح اثربخشی در فضای حکمرانی کشور است، یکی از اقدامات سال گذشته در بنیاد نخبگان، تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز و رفت و آمد نخبگان و تصمیم‌سازان و صاحبان گفتمان در دستگاه حاکمیتی کشور است که این نوید را می‌دهد که به سمت افق‌های خوبی در حال حرکت هستیم.

وی‌ افزود: اثربخشی، اندیشه‌ورزی، تحول، حکمرانی هوشمند و غیره کلماتی هستند که در ادبیات کشور در حال نهادینه شدن هستند، این نوید را می‌دهد تا بتوان در این فضای هوش نخبگانی و یا حکمرانی، سطح بالایی را در کشور رقم زد. امسال در تداوم موضوع اندیشه ورزی، موضعی تحت عنوان رویداد گفتاورد ملی نخبگان مطرح می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی تصریح کرد: این رویداد یک مسابقه و رقابت بین سایر اقشار جامعه است که ثبت نام این رویداد نیز آغاز شده و مرحله اول آن تا 28 خرداد ماه ادامه دارد، ثبت نام به راحتی در سایت بنیاد ملی نخبگان انجام می‌شود؛ این رویداد محلی است برای ارائه ایده‌های تحول‌آفرین در پنج حوزه مالی، منابع طبیعی، بحث در خصوص سیاست و حکمرانی، سلامت و امنیت غذایی است.

طهماسبی ادامه داد: پیش بینی می‌شود در این پنج حوزه از هر استان 100 ایده دریافت شود، مرحله نخست ارزیابی است که در 15 سطح ایده‌ها ارزیابی می‌شوند و سپس مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی و نهایی برگزار خواهد شد.

نقش مهم و ملموس نخبگان در استان مرکزی برای حرکت تحول آفرین

محمدامین جلالی‌منش، مشاور استاندار مرکزی در امور تحول در این نشست اظهار داشت: در استان مرکزی نقشه راه تحول بر اساس مطالبات رهبری و سند تحول دولت مردمی در 30 موضوع نیازمند تحول و در پنج محور اقتصادی، امور زیربنایی، امور فرهنگی و اجتماعی، اداره و حکمرانی و علم و تعلیم تدوین‌ و در حال پیگیری است، در بحث تحول به دنبال جهش و رفع عقب ماندگی‌هایی هستیم که آزار دهنده هستند.

وی‌افزود: در سند تحول دولت، وضع مطلوب ترسیم و باید وضع موجود آسیب شناسی و اقدامات لازم برای رفع انجام شود، دایره‌ای در استان از هیأت‌های اندیشه‌ورز فعال است و در کنار کارگزاران و مسئولان دولتی عناصر گفتمان‌ساز با جدیت وارد شده‌اند‌ و نخبگان باید در بخش‌های مختلف فعال و اثر دانشی آنها را در بستر اجتماع دیده شود. بنابراین باید تلاش شود تا خدمات دانش‌بنیان در جامعه افزایش پیدا کند.

مشاور استاندار مرکزی در امور تحول تصریح کرد: نقش نخبگان در استان مرکزی برای حرکت تحول آفرین ملموس و هیأت اندیشه‌ورز در بخش‌های مختلف فعالیت چشمگیری دارند، تعیین نقاط نیازمند تحول با جدیت دنبال می‌شود و به دنبال تشخیص مسئله هستیم تا موانع شناسایی و راهکارهای اثرگذار ترسیم شود تا بتوانیم به وضع مطلوب نزدیک شویم.

مشکلات جامعه حل شدنی است

مجتبی ذوالفقاری نیز در این نشست اظهار داشت: مشکلات جامعه حل شدنی است و انتظار است با کار و تلاش و امیدآفرینی در جامعه، گام‌های مؤثری در راستای رفع مشکلات برداریم چرا که این مسئولیت را خدا بر عهده ما گذاشته و از ما بازخواست می‌کند. نخبگان مکلف هستند بذر ناامیدی در جامعه  را از میان بردارند.

وی افزود: باید تفکر ایرانی در سطح بین‌المللی ایجاد شود و ارزش‌ها و میراث‌های امیدآفرین و گران‌بهایی که برای ما گذاشته شده را به نسل آینده جامعه منتقل کنیم، با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان می‌توان جریان عظیمی را در انقلاب شکل داد و شاهد توسعه و پیشرفت کشور بود.

رئیس دانشگاه اراک عنوان کرد: انقلاب اسلامی که امام راحل(ره) برای کشور به ارمغان آورد، عزت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی را ریشه‌دار کرد و در این راستا انتظار است با بهره‌گیری از ظرفیت و توانمندی جوانان این مرز و بوم، مشکلات را به صورت علمی رفع کنیم. نسل جدید جامعه ظرفیت‌های بسیاری دارند و برای پیداکردن نخبه‌گزینی و استعدادیابی آنها، معیارها را با روش‌های جدید تطابق دهیم و بر این باور هستیم که انقلاب به دست نسل جدید دچار تحویل می‌شود و تداوم دارد.

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 171660
کلمات کلیدی
مدیر مرکزی
خبرنگار

مدیر مرکزی