اردوی جهادی بنیاد نخبگان استان مرکزی در شهرستان خنداب برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

اردوی جهادی بنیاد نخبگان استان مرکزی با همکاری قرارگاه جهادی پیشرفت و آبادانی در شهریور ماه ۹۶ برگزار شد.

این اردو با محوریت تخصص‌های عمرانی، فرهنگی، آموزشی، علمی و اشتغال‌زایی، دامپزشکی، ترویج و ...، از ۳۱ مرداد الی ۱۲ شهریورماه ۹۶، با حضور نخبگان، استعدادهای‌ برتر استان و جمعی از دانشجویان مستعد دانشگاه اراک در روستاها و مناطق کمتر برخوردار شهرستان خنداب استان مرکزی برگزار ‌شد.

این اردوی جهادی در روستاهای وزوانق، علی آباد، فوران، قاسم آباد، چزان، خلوزین، نصیرآباد و در زمینه­های مختلف با توجه به نیازسنجی­های به عمل آمده قبل از اردو برگزار گردید. بررسی مشکلات آموزشی و فرهنگی و ... موجود در منطقه، بررسی دلایل عقب افتادگی منطقه، بررسی ظرفیت­های اشتغال و ارائه راهکارهای مربوطه، بررسی و شناسایی ظرفیت­های علمی منطقه در راستای رشد منطقه و ارائه مشاوره به مستعدین، بررسی مخاطرات فرهنگی و برنامه ریزی فرهنگی برای رفع آنها از جمله زمینه ها و اهداف برگزاری اردو بود.

با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته در این اردو، روزانه حدود ۴۰ نفر از جهادگران شامل نخبگان، دانشجویان مستعد و استعدادهای برتر و نیز سایر علاقمندان در محل حضور داشته و به امور جهادی می پرداختند. در پایان دوره اردوهای جهادی، یک باب منزل ۹۰متری، ۶ سرویس بهداشتی و حمام برای محرومین در روستاهای نصیرآباد، خلوزین، وزوانق، فوران و چزان ساخته شد و همچنین یک کلاس درس و ۴ سرویس بهداشتی برای مدرسه­ی راهنمایی روستای علی آباد ساخته شد. (پیش از این دختران و پسران دوره­ی راهنمایی مدرسه علی آباد از یک سرویس بهداشتی مشترک استفاده می کردند.) حدود ۳۰۰ نفر از دانش آموزان روستایی این بخش تحت پوشش کلاس­های آموزشی ریاضی، رایانه، نقاشی و هنر، مسائل دینی و ... قرار گرفتند. همچنین مشاوره­هایی در زمینه­های مختلف برای خانواده­های روستایی ارائه شد.

در چهار روستای چزان، علی آباد، نصیرآباد و خلوزین مشاوره­های بهداشت دام و نحوه جیره نویسی تغذیه دام به دامداران ارائه شد که این مشاوره ها با استقبال بی نظیر آنان همراه گردید.

مشکلات شناسایی شده در این شهرستان کم برخوردار عبارتند از: سو مدیریت شدید در مدیریت منابع آب، عدم وجود بازارهای مناسب برای فروش محصولات کشاورزی، گسترش شدید نظام دلال بازی در منطقه، نبود مدارس مجهز و مناسب، فشار دستگاه های دولتی از جمله منابع طبیعی بر دوش کشاورزان، وجود مشکلات فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی عدم اعتماد به نفس و خودباوری نسبت به توانایی های خود در بین جوانان روستا، وجود مشکلات بهداشتی و درمانی اهالی (عدم وجود امکانات بهداشتی اعم از خانۀ بهداشت و داروخانه، مشکلات فاضلاب روستا، عدم حضور مستمر پزشک و ماما در روستاها، وجود بیماریهای مزمن در میان افراد کنهسال و ...) نبود یا کمبود تفریحات سالم در اکثر روستاها